Facebook

Twitter

YouTube

ul. Floriańska 10, 63-700 Krotoszyn, infolinia: (62) 725 32 34 (35)
 logoniepodlegla
 oferty pracy

Od dnia 14 grudnia 2019 r. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 będzie obowiązkowo stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez importerów żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zmiana-przepisow-dot-importu-zywnosci-pochodzenia-niezwierzecego/

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

-21 LISTOPADA-

 

 

Niepokojące jest zahamowanie od dwóch lat linii spadku osób palących, a także bardzo wysoki odsetek młodzieży, która sięga po e-papierosy - umieralność w Polsce z powodu nowotworów wywołanych paleniem tytoniu jest wyższa niż średnia europejska – podają najnowsze dane

Niepokojący jest także fakt, że śmiertelność z powodu chorób odtytoniowych jest w naszym kraju wyższa niż średnia europejska, gdy tymczasem zachorowalność jest poniżej średniej w Europie. Co roku w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie ok. 67 tys. osób, z czego połowa jest w wieku produkcyjnym.

Młodzi sięgają po e-papierosy

W Polsce mamy jeden z najwyższych w Europie odsetek młodzieży sięgającej po wyroby elektroniczne. Odsetek ten sięgnął już 62 proc., na co zwróciła uwagę Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie. - Nasze nastolatki wierzą, że wyroby elektroniczne są zdrowe. W wyrobach elektronicznych nie ma żadnego zdrowia. Jest tam nikotyna, która uzależnia

Inny niepokojący trend wśród nastolatków to fakt, że odsetek palących dziewcząt dogonił chłopców. Natomiast liczba palących kobiet po 55. roku życia zrównała się z liczbą mężczyzn w tym wieku sięgających po papierosy.

 

 

plakat tyton

 

 

Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!

 

 

Polityka redukcji szkód wyrządzonych przez palenie papierosów czy całkowita eliminacja tytoniu ze społeczeństwa?

Kraje, które przyjęły strategię endgame, czyli całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa:

Finlandia – do 2030 r.

Nowa Zelandia – do 2025 r.

Szkocja – do 2034 r.

Irlandia – do 2025 r.

Dania – do 2030 r.

Kanada – do 2035 r. (obecnie pali 13% )

Szwecja – do 2025 r. (obecnie pali 14%)

* w większości krajów celem jest redukcja do max. 5% .

Strategię harmreduction (czyli redukcję szkód; strategia redukcji szkód odrzuca przekonanie o całkowitej abstynencji jako jedynej i najlepszej terapii dla osób uzależnionych. W przypadku palaczy miało to i nadal ma na celu eliminację związków toksycznych, pozostawiając palaczowi możliwość przyjmowania nikotyny).

Wielka Brytania i Francja – przyjęły strategię harm reduction.

Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!

Polityka Zdrowotna

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

gis

Październik - miesiącem profilaktyki raka piersi

To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność. Niestety, Polki często zapominają o samobadaniu piersi. Dlatego właśnie ten miesiąc jest poświęcony na informowanie kobiet o metodach zapobiegania chorobie, a także możliwościach, jakie niesie współczesna medycyna w walce z nowotworem.

W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 13 tys. nowych zachorowań na raka piersi, a 5 tys. kobiet umiera. W większości przypadków o życiu lub śmierci decyduje to, czy doszło do przerzutów. Oczywiście ważny jest czas postawienia diagnozy – im wcześniej, tym większe są szanse powrotu do zdrowia. Bardzo dużo kobiet polega tylko na wiedzy i umiejętności lekarzy nie zdając sobie sprawy, że ich zdrowie zależy w dużej mierze od profilaktyki, która polega na comiesięcznym samodzielnym badaniu piersi, regularnym chodzeniu na USG i mammografię

W ramach podnoszenia świadomości profilaktyki raka piersi Powiatowa Stacja Sanitarn – Epidemiologiczna w Krotoszynie, Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia zorganizowała spotkania edukacyjne młodzieży szkolnej powiatu krotoszyńskiego z członkiniami Klubu Krotoszyńskich Amazonek.

6

Podczas spotkań przybliżono problem lekceważenia i unikania wręcz badań mammograficznych, które są kluczowe w profilaktyce raka piersi. Młodzi ludzie mieli również okazję ćwiczyć na fantomach piersi oraz bezpośrednio porozmawiać z Paniami, zadać osobiste pytania.

Prelekcje poszerzono o tematykę zakażenia wirusem HPV, a co za tym idzie rakiem szyjki macicy.

2

Zajęcia prowadziły Panie Bernadetta Stefańska i Halina Nawrot - członkinie krotoszyńskiego klubu Amazonek oraz Renata Drygas, Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Krotoszynie.

 1

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krotoszynie

 

3

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wlkp.

 5

W zamkowych komnatach Koźmińskiej Szkoły Ponadpodstawowej

Mapa strony

Mapa zagrożeń